Mangala (mangala-ucrenk)

İndirim Oranı : %22 İndirim
Fiyat : ₺89,90(KDV Dahil)
İndirimli : ₺69,90(KDV Dahil)
₺8,73 'den başlayan taksitlerle

 

Mangala Oyunu

Mangala 6 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği, düşünme ve strateji kurma becerilerini geliştiren 2 kişilik bir oyundur.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına da geçen Mangala oyunu eski bir Türk oyunudur.

Oyun alanında her oyuncuya ait 6 adet kuyu ve 1 hazine vardır. Oyunun amacı kuyulardaki taşlardan en fazlasını kendi hazinenizde toplamaktır.

Mangala Oyunu Nasıl Oynanır?

Başlangıçta her oyuncunun kuyularına 4 er tane taş dağıtılır. Oyuncular kendi kuyularından istediği herhangi bir tanesinden taşların tamamını alıp sağ tarafa doğru dağıtırlar.

Mangala Oyununun Kuralları

Oyundaki kurallar genellikle elimizde kalan son taşla ilgilidir.

1.      Bir kuyudan taş aldığımızda önce o kuyuya taş koyarak dağıtmaya başlarız.

2.      Taşları dağıttıktan sonra elimizde kalan son taş kendi hazinemize düşerse oyun oynama sırası yine bizdedir.

3.      Taşları dağıtmaya başladıktan sonra kendi çukurlarımız ve hazinemize birer taş bıraktıktan sonra elimizde hala taş mevcutsa kalanlarını rakibin kuyularına atarak dağıtmaya devam ederiz. Eğer son koyduğumuz taş rakip alandaki kuyulardan bir tanesindeki taşların adedini çift sayı haline getirirse o taşların hepsi bizim olur.

4.      Taşları dağıttığımızda son taş kendi alanımızdaki boş bir çukura düşerse hem o taş hem de karşısındaki rakip taşlar bizim olur.

5.      Eğer bir çukurda sadece 1 tane taş varsa bu taşı aldığımızda direk yandaki çukura atabiliriz.

6.      Son kuralımız ise kendi alanımızdaki tüm çukurlardaki taşlar bittiğinde rakibin çukurlarındaki taşların da hepsi bizim olur.

Mangal Oyununun Kazananı

Bir oyuncunun tüm taşları bittiğinde rakip taşları da alır ve hazinelerdeki taşlar sayılır. Kimin hazinesinde taş daha fazla varsa oyunu o kişi kazanır.

Benzer Ürünler